Historie

Firma Nový Elton a.s. v Novém Městě nad Metují byla založena v roce 1998 a je nástupcem a pokračovatelem firmy Chronotechna, která zde byla založena v roce 1949 a od samého založení se zabývá výrobou náramkových hodinek. Zavedla sériovou výrobu těchto hodinek v  Československu včetně mechanických strojků a tuto výrobu postupně rozšířila o výrobu nástěnných a stolních hodin a mechanických budíků. Později zavedla i výrobu quartzových náramkových hodinek a nástěnných hodin.

Vedle této výroby se rozvíjela výroba přesné a jemné mechaniky pro ostatní průmysl – textilní, elektrotechnický, polygrafický a automobilový průmysl. Pro speciální techniku vyráběla přesné jemnomechanické části a sestavy, jako například zapalovače.

V současné době se výroba věnuje zakázkové výrobě jemnomechanických dílů včetně jejich povrchových úprav a montáží, lisování kovů.

Vedle této výroby se po celou tuto dobu vyvíjela i nástrojárna, která původně zajišťovala konstrukci a výrobu nářadí pro hodinářskou výrobu a speciální výrobu. V současné době je nástrojárna samostatné výrobní středisko, které vyrábí nářadí, nástroje, formy a malosériové přesné díly pro tuzemské i zahraniční zákazníky.

Firma má v současné době cca 80 zaměstnanců.

Pro zabezpečení kvality je ve firmě Nový Elton:

Samostatný útvar jakosti pracující podle norem ISO, Nový Elton je od května 2002 certifikován firmou RWTÜV podle normy ISO 9001:2000.technická kontrola zajišťovaná kontrolory, kteří sledují a vyhodnocují kvalitu výrobyměrové středisko, které zajišťuje periodickou kontrolu měřidel a úkoly vyplývající ze zákona o měření a měřidlech.

Firma Nový Elton je vzhledem k dlouholetým zkušenostem v oblasti soustružení ochotna přejít na nové výrobky např. o větších průměrech a převzít i nové technologie včetně zařízení.

Nový Elton má v současné době tyto základní výrobní směry:

  • výroba soustružených dílů na CNC a dlouhotočných automatech
  • výroba soustružených a frézovaných dílů včetně montáže podskupin
  • povrchové a galvanické úpravy kovových součástí
  • výroba nářadí, nástrojů, forem a přesných dílů, jednoúčelových strojů
  • na strojích Burkhardt , Müller.